SOYSAL DİJİTAL DANIŞMANLIK

SİNAN ÖNCEL

Işıklar Askeri Lisesi ve Marmara Üniversitesi İİBF işletme/Pazarlama Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nden 1988 yılında mezun oldu.

 

Üniversite hayatı boyunca bir dış ticaret firmasında çalıştı, Ekonomideki serbestlik rüzgarıyla “Sultanhamam Eminönü Tahtakale üçgeninde” farklı piyasalarda tecrübe kazandı,1988 yılında 23 yaşında Cağaloğlu’nda bir iş hanında kiraladığı “odada” artık kendi iş hayatına başlamış olan Öncel’in terlik macerası da bu yıllarda başlamış oldu. Atölyelere yaptırıp satmaya başladığı “farklı” terliklerle, İpana’nın iki adet boş kutu getiren 30 bin kişiye terlik vermek için sipariş vermesiyle tanıtım ve sermaye sıçrayışı gerçekleştirdi. 

1990 yılında İtalya’daki tanınmış terlik ve ayakkabı markalarıyla dağıtım için anlaşan Öncel, 2000 yılına kadar iç pazarda önemli perakendecilere tedarikçi hizmeti verdi. 

2000 yılında terlik markası Twigy’yi yarattı. Twigy ile farklı ve ses getiren pazarlama faaliyetlerine imza attı. Bir hızlı tüketim ürünü olan terliği “terlik adam” “tekne reklamı” ve gerilla pazarlama örnekleri içeren açık hava reklamlarıyla markalaştırdı. 

1200’ün üzerinde zincir, geleneksel mağaza ve internet kanallarında satılan Twigy, yurtdışı müşterileriyle de buluşmaktadır. 

Öncel, “Adil ticaret” sloganıyla Türkiye perakende piyasasında düzenlemeye gidilmesi

gereken konulara dikkat çekmekte ve Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD)

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

Öncel, Fransızca, İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.

SİNAN ÖNCEL dijital danışmanlık gelirini hayır kurumlarına bağışlamaktadır.